Задолженность по алиментам

г.ДНЕПР                                                                                                                             Главная   Статьи

Юрист ЧЕРНЫШ КСЕНИЯ ВЛАДИМИРОВНА

Стягнення заборгованості за аліментами та неустойки (пені)

    На превеликий жаль, часто доводиться стикатися з безвідповідальними батьками, які вважають, що їх дитина взагалі не повинна харчуватися, вдягатися тощо. Заборгованість за аліментами іноді складає більше 3 років. Саме тому на сьогодній день з’явилася можливість стягнути борг і навіть нарахувати пеню.

    За положеннями ст. 194 СК України аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за три роки, що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання. Якщо за виконавчим листом, пред'явленим до виконання, аліменти не стягувалися у зв'язку з розшуком платника аліментів або у зв'язку з його перебуванням за кордоном, вони мають бути сплачені за весь минулий час. Заборгованість за аліментами, які стягуються відповідно до ст. 187 СК України, погашається за заявою платника шляхом відрахувань з його заробітної плати, пенсії, стипендії за місцем їх одержання або стягується за рішенням суду.

    Порядок стягнення аліментів на виконання рішення суду передбачений ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» і відповідно до ч. 7 цієї статті суд вирішує питання заборгованості лише у разі спору про її розмір.

    Стаття 12 Закону України «Про охорону дитинства» визначає, що виховання в сім’ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

    Згідно із частиною першою статті 196 СК України при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.

    Таким чином, необхідно отримати довідку від виконавчої служби про заборгованість за аліментами (щомісячну) і звернутися до юриста, який допоможе правильно нарахувати пеню. Адже самостійно зробити це важко, дуже часто виникають помилки і суди відмовляють у задоволенні позову.

    Судовий збір сплачується (саме за заборгованість, за пеню - відсутній).

    Звертаю увагу, що з 15 грудня 2017 року внесені зміни у Цивільно-процесуальний кодекс України і тому вимоги до позовних заяв змінено, вони стали більш жорстикими. Тому для гарантії відкриття провадження по справі необхідно звернутися за допомогою до юриста.

ОБРАТИТЬСЯ К ЮРИСТУ